menusearch
animalnaji.ir

ترس گربه به چه علت است؟

۱۴۰۱/۴/۲۲ چهارشنبه
(1)
(0)
ترس گربه
ترس گربه

ترس گربه به چه علت است؟

 

 

ترس گربه دلایل متعددی دارد و در درجه اول باید بگوییم که ترس یک واکنش مثبت نسبت به چیزهای خطرناک است که باعث افزایش شانس بقاء حیوان می‌شود. ترس عموماً با استرس همراه است؛ بنابراین، استرس گربه یک واکنش طبیعی به ترس از چیزهای مختلف تهدیدکننده است. توجه کنید که ترس و استرس اگر دائاست به‌هیچ‌عنوان طبیعی نیست بلکه عللی دارد که باید بررسی و سپس درمان شود. راه‌های مختلفی برای درمان استرس گربه وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن می‌پردازیم.

علائم ترس و استرس در گربه‌ها چیست؟

یک گربه با اعتمادبه‌نفس که نشانه‌ای از ترس و استرس در آن نیست در مرکز خانه با دم بالا قدم می‌زند و طوری رفتار می‌کند که گویی صاحب آن مکان است. با‌این‌حال گربه ممکن است در مواقع و شرایط مختلف و به دلایل متفاوتی بترسد و مضطرب شود. استرس شامل دو نوع حاد و مزمن می‌شود.

 

 

 ترس گربه

استرس حاد گربه

استرس حاد به‌یک‌باره پیش می‌آید و از بین می‌رود و دارای علائم مشهودی است که شامل موارد زیر می‌شود.

 • گشادشدن مردمک چشم
 • صاف و به سمت بیرون نگه‌داشته شدن گوش‌ها
 • صاف یا به سمت پایین بر روی صورت فشرده شدن سبیل‌ها
 • پیچیده یا جمع‌شدن دم در زیر بدن
 • بالا نگه‌داشتن سر
 • فریز شدن در جای خود
 • دستشویی کردن
 • تنفس سریع
 • لرزیدن
 • پنهان شدن
 • ترس گربه

استرس مزمن گربه

استرس مزمن حسی ادامه‌دار است و گربه باید برای مدتی طولانی با آن زندگی کند و عموماً علائم زیر را شامل می‌شود.

 • کثیف کردن خانه
 • دستشویی کردن خارج از لیتر باکس
 • تمیزکردن بیش از حد خود
 • گوشه‌گیری

توجه کنید که اگر علائم ذکرشده را در گربه خود مشاهده کردید سریعاً از دامپزشکی معتبر در این باره مشاوره تا از ادامه‌دار شدن و ایجاد مشکلات ثانویه برای گربه جلوگیری کنید.

 

 ترس گربه

دلایل ترس و استرس گربه چیست؟

گربه‌ها عموماً از هر چیزی که دارای ویژگی‌های تهدیدآمیز باشد، می‌ترسند. علت ترس گربه عموماً این است که آن‌ها در بالای زنجیره غذایی نیستند و با این‌که موجوداتی شکارچی‌اند، اما امکان دارد که توسط موجودات دیگری شکار شوند، پس طبیعی است که در رابطه با تجربیات ناآشنا احتیاط کنند. ترس یک حس کاملاً طبیعی در گربه‌ها است و باعث کاهش شکار شدن و افزایش شانس بقاء در آن‌ها و به‌طورکلی در اکثر حیوانات می‌شود. توجه کنید که بسیاری از رفتارهای پرخاشگرانه گربه ناشی از ترس است. پرخاشگری یک رفتار شایع خشونت‌آمیز در گربه‌ها بوده که انواع مختلفی دارد و یک نوع آن‌هم پرخاشگری ازروی ترس است. پرخاشگری ازروی ترس عموماً به‌دلیل برخورد گربه با محرک‌های ناآشنایی مانند اشخاص و حیوانات جدید، سروصدا، تجربه ناخوشایندی مانند دامپزشکی و غیره روی می‌دهد. بهترین راه مقابله با این واکنش شناسایی و اجتناب از موقعیت‌هایی است که در گربه احساس ترس ایجاد می‌کند. اگر آن موقعیت قابل‌اجتناب نیست مانند بردن به دامپزشکی باید به‌تدریج در گربه از آن وضعیت حساسیت‌زدایی کرد به این صورت که گربه را برای مدت کوتاهی در آن مکان قرار داد و سپس به رفتارهای غیرتهاجمی‌اش پاداش داد. توجه کنید که از گربه پرخاشگر به‌هیچ‌عنوان دلجویی نکنید و رفتاری که نشان‌دهنده تسلیم یا ترس شما باشد نشان ندهید، زیرا این چیزی است که او می‌خواهد و باعث تشویق به ادامه دادن و تقویت رفتار پرخاشگرانه‌اش می‌شود. عدم توجه راهکار بهتری برای مقابله با پرخاشگری ازروی ترس گربه است. در ادامه به تعدادی از دلایل اصلی ترس و اضطراب در گربه می‌پردازیم.

تربیت نادرست

 

اگر گربه در سنین کودکی یعنی تا ۹ هفتگی آموزش‌های صحیح نبیند و اجتماعی نشود، احتمال بروز ترس و استرس در موقعیت‌های مختلف برای آن وجود دارد.

ژنتیک

گاهی ممکن است بسیاری از گربه‌ها ذاتاً ترسو به دنیا بیایند و اجتماعی نشوند و این به‌دلیل به ارث رسیدن و غالب بودن این ژن در آن‌ها است.

 

 

 

رشد بد عاطفی

برخی از بچه‌گربه‌ها ممکن است توسط مادر به‌درستی تغذیه نشوند یا تحت مراقبت‌های لازم قرار نگیرند. مسائلی ازاین‌دست می‌تواند در رشد عاطفی آنان تأثیر بگذارد و آن‌ها را به گربه‌هایی ترسو یا مضطرب تبدیل کند.

تجربه ناخوشایند

گاهی ممکن است تجربه بد در شرایطی منجر به ایجاد حس ترس و اضطراب در موقعیت‌های مشابه برای گربه شود؛ به‌عنوان‌مثال، اگر گربه‌ای توسط کودکی آسیب‌دیده باشد ممکن است ازآن‌پس از بچه‌ها واهمه داشته باشد.

غریبه

گربه‌های غیر اجتماعی عموماً از انسان‌های غریبه می‌ترسند و در زمان مواجهه با آنان در نقطه امن خود مانند زیر مبل یا تخت پنهان می‌شوند. آشنایی و ازبین‌رفتن ترس و اضطراب گربه با افراد تازه نیاز به زمان دارد و تدریجی صورت می‌گیرد. در این مدت آن افراد نباید به گربه فشاری بیاورند و سعی کنند که آن را به‌زور نوازش کرده و یا در آغوش بگیرند.

حیوان خانگی دیگر

وجود حیوانات خانگی جدید ممکن است باعث ترس یا استرس گربه شود. یک دلیل این امر ممکن است این باشد که گربه‌ها موجوداتی هستند که اکثر کارهایشان را ازروی عادت انجام می‌دهند و حیوان خانگی جدید می‌تواند این عادت را بهم بزند. فرایند معرفی گربه با حیوان خانگی جدید باید تدریجی و با استفاده از بوی آن‌ها و حتماً در نظارت کامل شما صورت بگیرد.

 

 

 

اشیاء ناآشنا

ناآشنا و جدید بودن هر موجود و شخص و حتی خوراکی یا وسیله‌ای می‌تواند گربه را مضطرب کند. عموماً گربه‌ها از وسایل بزرگ می‌ترسند. ناآشنا بودن این وسایل بیش‌تر به‌دلیل بوی تازه‌ای است که برای آن‌ها دارد. برای کمک به گربه برای پذیرش راحت‌تر این وسایل می‌توان ملحفه‌ای قدیمی که بویی آشنا برای آن‌ها دارد را روی این اشیاء انداخت و اگر به غذایی واکنش نشان داد از نزدیک کردن آن به گربه اجتناب کرد. ویدئو وایرال شده‌ای از ترساندن گربه با خیار در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. ترس گربه از خیار به‌احتمال زیاد به‌دلیل شباهتش به مار است که گربه در طبیعت از آن وحشت دارد. همچنین ترس از خیار می‌تواند به‌دلیل حرکت ناگهانی قرارگرفتن در برابرش نیز باشد. در رابطه با ترس گربه توجه کنید که باید به او احترام بگذارید و با ترساندنش به او آزار نرسانید.

غافلگیری

انجام حرکات ناگهانی مخصوصاً اگر در میدان دید آن‌ها نباشد مثلاً پشت سرش گربه‌ها باشد می‌تواند موجب وحشت‌کردن آن‎ها شود. چشم‌گربه‌ها برای فواصل دور طراحی شده است و اگر چیزی تا ۲۵ سانتی‌متری آن‌ها باشد به‌صورت تار دیده می‌شود. به همین دلیل آن‌ها چیزهایی را که در فواصل نزدیک در پشت سرشان قرار گرفته باشد را به‌خاطر می‌سپارند و اگر ناگهان متوجه شوند که چیز دیگری در آنجا قرار گرفته مضطرب می‌شوند.

صداهای بلند

سروصدای زیاد و بلند مخصوصاً ناگهانی و ادامه‌دار می‌تواند ترس و اضطراب شدیدی به گربه وارد کند. حس شنوایی گربه به‌شدت زیاد و حساس است و صداهایی که ما بلند محسوب می‌کنیم برای گربه چندین برابر شدیدتر است. چیزهای زیادی در خانه وجود دارند که گربه‌ها معمولاً از صدای آن‌ها می‌ترسند. این وسایل می‌تواند شامل جاروبرقی، تلویزیون، سشوار و غیره شود.

فضاهای باز

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، گربه‌ها موجوداتی شکارچی هستند و همچنین طعمه برخی از حیوانات دیگر نیز هستند، پس باید در جایی پنهان شوند تا بتوانند غذای خود را شکار کنند و هم از شکار شدن در امان بمانند. به این دلیل قرارگرفتن در فضای کاملاً باز برای آن‌ها می‌تواند اضطراب‌آور باشد. قراردادن جعبه‌های خالی و همچنین اجازه دادن به پنهان شدن در مکان‌های موردعلاقه آن‌ها می‌تواند به کاهش استرس گربه کمک کند.

 

 

 

جابه‌جایی

یکی از شایع‌ترین علل ترس و اضطراب گربه‌ها جابه‌جا کردن آن‌ها از محیط آشنا خانه به محیطی ناآشنا برای آن‌ها است. گربه‌ها به‌شدت به مکان و چیز‌های آشنا خود وابسته‌اند و در آنجا احساس امنیت می‌کنند، زیرا می‌دانند که خطری تهدیدشان نمی‌کند و غذا به فراوانی یافت می‌شود. اگر مجبور به جابه‌جا کردن گربه خود هستید، پس از رسیدن به آن محل گربه را در فضایی محدود و بسته قرار دهید تا از میزان استرسش کاسته شود.

مجازات

مجازات گربه موجب ایجاد شدیدترین نوع ترس و اضطراب در او می‌شود. مجازات باعث می‌شود که گربه اعتماد خود را به مجازات‌کننده از دست بدهد. تنبیه و مجازات تنها رفتارهای ناخوشایند آن‌ها مانند دستشویی کردن در خانه را با افزایش استرسشان تشدید می‌کند. به‌جای تنبیه تلاش کنید منبع انجام رفتار نادرست را پیدا کرده و آموزش صحیح دهید و اگر موفق نشدید از یک دامپزشک یا مربی حیوان مشاوره و کمک بگیرید.

 

 

 

چه راهکارهایی برای درمان استرس گربه وجود دارد؟

راه‌های زیادی برای درمان استرس گربه وجود دارد. اولین کاری که برای کاهش استرس باید صورت بگیرد شناسایی علل ایجاد و اجتناب از انجام آن اعمال و ازبین‌بردن آن موقعیت‌ها است، اما اگر این کارها ممکن نباشد باید سعی کنید با صبر و حوصله به‌تدریج از آن شرایط حساسیت‌زدایی کنید. همان‌گونه که ذکر شد، در این روش باید ابتدا برای مدت کوتاهی گربه را در معرض آن شرایط و اعمال استرس‌زا قرار داده و به هر رفتار غیر پرخاشگرانه و آرام او پاداش دهید. این کار باعث می‌شود که گربه هر بار در شرایط مشابه انتظار دریافت پاداش داشته باشد و کم‌کم آرام بگیرد و سپس شما بتوانید به‌تدریج شدت آن کار را افزایش دهید؛ به‌عنوان‌مثال، اگر گربه شما از حیوانی دیگر یا شخص خاصی می‌ترسد، ابتدا در قفس قرارش داده و آن شخص یا حیوان کنار او قرار بگیرد و زمانی‌که دیگر رفتار پرخاشگرانه‌ای نشان نداد به او غذا دهید. در این صورت به‌تدریج از آن محفظه بیرون بیاوریدش و بافاصله‌ای دور از آن اشخاص و حیوانات این عمل را تکرار کنید تا حساسیت او به‌کل برطرف شود. توجه کنید که اگر هیچ راهی جواب نداد حتماً از دامپزشکی مجرب راهنمایی بگیرید. دکتر می‌تواند داروهایی مانند اسپری یا قطره‌های خاص ریلکس کننده‌ای برای کاهش استرس آن‌ها تجویز کند.

توجه کنید که در زمان اضطراب، گربه را به کاری مجبور نکنید در عوض با صبر و حوصله و عشق زیاد اعتماد او را جلب کنید. استرس و ترس در میزان کم طبیعی است، اما اگر ادامه‌دار و شدید شود می‌تواند به گربه آسیب برساند، زیرا استرس سیستم ایمنی بدن گربه را ضعیف کرده و او را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های مختلف ویروسی و غیره می‌کند. علائم اضطراب در گربه را کامل بشناسید و در صورت بروز این علائم حتماً از دامپزشک مشاوره بگیرید. شما چه تجربه‌ای از ترس یا اضطراب گربه خود دارید؟ آن را با مجموعه ما به اشتراک بگذارید.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
پشتیبانی انلاین
سلام! برای برقرای ارتباط لطفا کلیک کنید.
لطفا شرح درخواست خود را بهمراه توضیحات مرتبط ارسال بفرمایید
محمد
پشتیبانی واتساپ
چطور میتونم کمکتون کنم؟