menusearch
animalnaji.ir

عقیم سازی حیوانات

جمعه بیست و هفتم بهمن ۰۲
(0)
(0)
عقیم سازی حیوانات

عقیم سازی حیوانات + خطرات و فواید!

عقیم سازی یکی از مسائلی است که ذهن اکثر صاحبان حیوانات را درگیر کرده. اینکه بالاخره باید عقیمش کنم یا نه؟ چه فایده‌ای دارد؟ آیا با عقیم کردن به حیوان آسیب میزنم؟ و صدها سوال دیگه که ما را رها نمی‌کند. اگر سیبی را از دست رها کنیم، به خاطر وجود جاذبه زمین که در اصل یکی از قوانین طبیعت است، در هر شرایط و مکانی، با هر انگیزه و هدفی، خواسته یا نا‌خواستهَ و در هر کشور و فرهنگی که این سیب از دست ما رها شود به زمین خواهد افتاد و نیت نیک یا پلید ما تاثیری در عملکرد قانون جاذبه نخواهد داشت.

حیوانات نیز جزئی از طبیعت می‌باشند که آفرینش خاص خودشان را دارند و بنابر قانون طبیعت دارای حق و حقوقی هستند که رعایت آنها الزامیست.

یگانه خالق هستی بخش بنابر نیازهای هر حیوانی، توانایی ها و قابلیت‌هایی در اختیار او قرار داده و انسان نباید بنابر میل شخصی و شرایط روحی روانی، اجتماعی و مالی خود، آنها را زیر پا بگذارد.

ترشحات غدد جنسی روی تمام سلول های بدن و حتی شخصیت وجودی فرد نیز تاثیر می‌گذارند و تخریب و انهدام آنها به هر نیتی خلاف اخلاق و قانون طبیعت بوده و در هر صورت تاثیرات نامطلوب آن در هر شرایطی یکسان است.

در حال حاضر به دلایلی صاحبان حیوانات خانگی و خیابانی نسبت به عقیم کردن حیوانات ترغیب می‌شوند در حالی که اغلب به آنها در این مورد توصیه های مبهمی‌می‌شود و هیچگاه صحبتی از معایب و مضرات آن به میان نمی‌آید.

همانطور که برای اعمال عقیم سازی حیوانات خانگی محاسنی ذکر می‌شود لازم است معایب آن هم برای صاحبان آن ها تشریح شود تا بتوانند در مواقع لزوم بهترین تصمیم را برای سرنوشت حیوان خود بگیرند.

عمل عقیم کردن حیوانات در ایران

روش های جراحی که در ایران انجام می شود به گونه ایست که در سگ های ماده، رحم و تخمدان ها را از بدن خارج می کنند و سگ های نر را اخته می کنند یعنی بیضه ها را خارج می سازند. با این نوع اعمال در حقیقت غریزه جنسی از حیوان گرفته می شود. در صورتی که اگر فقط رحم خارج شود و تخمدان ها باقی بمانند و یا بیضه های سگ نر خارج نشوند و بستن لوله ها (وازکتومی) انجام گیرد، فقط از تولید مثل جلوگیری می شود و غریزه جنسی از بین نمی‌رود.

دانشمندان مختلفی عقیم سازی سگ ها را مورد بررسی قرار داده اند که در این مجال خلاصه ای از آنها ارائه می‌شود.

عقیم سازی حیوانات

مزایای عقیم سازی حیوانات

از بین رفتن احتمال سرطان بیضه (که البته بیشتر خوش خیم هستند).

کاهش احتمال سرطان پستان (اگر زیر ۵/۲ سالگی انجام شود) تنها ۵۰ درصد از تومورهای پستانی ممکن است بدخیم شوند و فقط نیمی‌از آنها احتمال سرایت به سایر اعضای بدن را دارند.

کاهش احتمال سرطان تخمدان، رحم و عفونت های رحم (پیومتر).

کاهش احتمال بزرگ شدن و التهاب خوش خیم پروستات.

کاهش احتمال تومورها در اطراف مقعد.

کاهش علامت گذاری (البته اگر زیر سن بلوغ عقیم شده باشند و حیوان انجام این کار را یاد نگرفته باشد، در غیر این صورت معمولاً این رفتارها ادامه می یابند، فراموش نکنیم که این رفتارها جزئی از طبیعت حیوان هستند).

عقیم سازی زیر سن بلوغ باعث افزایش مشکلات ارتوپدی می‌شود.

اخته کردن به طور ۱۰۰% در سگ های نر احتمال سرطان بیضه را از بین می برد و در سگ های ماده احتمال سرطان و عفونت رحم و تخمدان صفر می شود. علت این است که اصلاً بیضه و رحم و تخمدانی در بدن حیوان وجود ندارد که دچار بدخیمی‌یا عفونت بشود.

در سگ های نر هم احتمال بدخیم شدن بیضه ها بیماری متداولی نمی باشد و خیلی از سگ ها در سن بالا دارای تومورهایی در بیضه هستند که علامتی نداشته و اغلب هیچگاه کشف هم نمی‌شوند.

معایب و خطرات عقیم سازی حیوانات

کاهش طول عمر.

افزایش بی اختیاری ادرار به خصوص در خواب. ماده های عقیم شده ۸-۷ برابر ماده های نرمال، دچار بی اختیاری ادرار می‌شوند.

افزایش چاقی. در اثر عقیم سازی، انرژی حیاتی سگ ها کاهش یافته و از تحرک و فعالیت آنها کم می شود و از طرف دیگر اشتهای آن ها نیز افزایش می یابد.

افزایش احتمال سرطان استخوان، طحال و تومورهای اطراف مقعد(در ماده ها)

افزایش احتمال سرطان بدخیم پروستات. سگ های اخته شده نر، ۴ برابر بیشتر از سگ های نر سالم دچار سرطان بدخیم پروستات می‌شوند.

افزایش احتمال سرطان مثانه تا ۴ برابر می‌شود.

افزایش احتمال همانژیو سارکومای قلبی.

افزایش احتمال در رفتگی کشکک زانو (patella) در سگ های سایز کوچک و متوسط.

افزایش احتمال واکنش های نامطلوب نسبت به واکسن ها و تغییراتی که در سیستم ایمنی بدن آنها ایجاد می‌شود.

افزایش التهاب پانکراس در سگ های ماده.

افزایش پرخاشگری و یا ترسو شدن.

افزایش شدت بیماری های ادراکی در سگ هائی که نشانه های بیماری از قبل تظاهر کرده است. (در انسان هم خارج کردن رحم، تخمدان و کمبود استروژن احتمال ایجاد بیماری آلزایمر و پارکینسون را افزایش می‌دهد).

افزایش عفونت های مکرر مجرای ادرار در ماده هایی که زیر سن بلوغ، عقیم شده‌اند.

از دیگر خطرات عقیم سازی حیوانات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

احتمال ایجاد کم کاری تیروئید در ماده‌ها.

تغییرات در شخصیت حیوان، در مورد تعیین جنسیت خودش دچار سردرگمی‌می‌شود، ترس از صدا در آنها بیشتر می‌شود.

به علت فقدان هورمون تستوسترون، توده عضلانی کاهش می‌یابد، تراکم استخوان کاهش می یابد و احتمال پوکی استخوان ( استئوپروز) زیاد می‌شود.

سگ های عقیم شده، در سن های بالا بیشتر درد ناشی از آرتروز می‌شوند چون عضلات آن ها به طور کامل تکامل نیافته و قادر به حمایت کردن مفاصل نیستند.

در بعضی سگ ها ریزش مو و کچلی زیاد می‌شود.

بعضی سگ های نر اخته شده، بوی سگ ماده می‌دهند و سگ های نر اخته نشده را به خود جذب می‌کنند.

سگ های ماده عقیم شده برای سگ های نر، فاقد جاذبه می‌شوند.

گاهی برای درمان عصبی بودن یا پرخاشگری ناشی از ترس، عقیم کردن را توصیه می کنند که البته این کار درمان مناسب نیست. این حالات ناشی از اجتماعی نشدن سگ در زمان کودکی بوده و ربطی به وضعیت هورمونی او ندارد و نیاز به رفتار درمانی دارد.

وقتی سگ در موقعیتی قرار بگیرد که خطری را احساس کند (مثلا از حضور انسان یا حیوان دیگری) اگر آزاد باشد، فرار می کند. اما اگر به قلاده و زنجیر بسته باشد، راه فرار ندارد و مجبور به حمله و پرخاشگری می‌شود که ربطی به هورمون ها ندارد، اخته و عقیم کردن حتی می تواند پرخاشگری را تشدید کند.

بعضی سگ ها وقتی مدت زیادی در خانه تنها می مانند، وسایل خانه را تخریب می کنند و نیاز به اصلاح رفتار دارند.

مشکلات رفتاری عقیم کردن

در مورد مشکلات رفتاری سگ ها باید به دقت رابطه سگ و صاحبش بررسی شود تا علت اصلی پیدا شود. اکثر مشکلات رفتاری سگ ها به کافی نبودن اطلاعات صاحبان آن ها از چگونگی رفتار با سگ بر می گردد.

در سگ های ماده عقیم شده، افزایش پرخاشگری و اضطراب ناشی از تنها ماندن به خصوص اگر زیر یک سالگی عقیم شده باشند مشاهده شده است.

سگ های عقیم شده ممکن است نسبت به صاحبانشان حالت تهاجمی‌بیشتری پیدا کنند، نسبت به سگ های دیگر پرخاشگرتر یا ترسو تر بشوند، نسبت به لمس یا نوازش حساس‌تر شوند.

برخلاف تصور عامه، سگ های عقیم شده از نظر رفتاری بدتر می‌شوند. بعضی از آن ها بیشتر از قبل پارس می‌کنند. تعداد گاز گرفتگی ها بیشتر می‌شود، سگ های سالم و عقیم نشده، ۳/۱ سگ های عقیم شده دچار اضطراب ناشی از تنهایی می شوند، در اروپا که سگ‌ها خیلی کمتر از آمریکا عقیم هستند، این مشکل کمتر دیده می‌شود، رنگ مو و رشد موها می‌تواند دچار تغییر شود.

تمام اعمال جراحی دارای ریسک خونریزی و عفونت هستند. احتمال مرگ ناشی از بیهوشی در تمام جراحی ها وجود دارد.

عقیم سازی در زیر سن بلوغ مانع از تکامل خصوصیات وابسته به جنس می‌شود مثلاً پهن بودن استخوان های ران و جمجمه و قفسه سینه و رشد و تکامل عضلانی، سگ های عقیم شده بلند قدتر می‌شوند و هر چقدر قد سگ بلندتر باشد، عمرش کوتاه‌تر است.

 

 

از

 

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
پشتیبانی انلاین
سلام! برای برقرای ارتباط لطفا کلیک کنید.
لطفا شرح درخواست خود را بهمراه توضیحات مرتبط ارسال بفرمایید
محمد
پشتیبانی واتساپ
چطور میتونم کمکتون کنم؟