menusearch
animalnaji.ir

زنده‌گیری نوزاد حیوانات مانع بقای حیات وحش است/حفظ وحش و وظیفه‌‌‌‌‌های حیاتی همگانی ,

۱۴۰۰/۹/۱۱ پنج شنبه
(0)
(0)
زنده‌گیری نوزاد حیوانات مانع بقای حیات وحش است/حفظ وحش و وظیفه‌‌‌‌‌های حیاتی همگانی
زنده‌گیری نوزاد حیوانات مانع بقای حیات وحش است/حفظ وحش و وظیفه‌‌‌‌‌های حیاتی همگانی

زنده‌گیری نوزاد حیوانات مانع بقای حیات وحش است/حفظ وحش و وظیفه‌‌‌‌‌های حیاتی همگانی

 

 

 

مهدی خرمیزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از یزد اظهار کرد: استان یزد دارای 15 منطقه است که بیش از 1 میلیون و 270 هزار منطقه دارد که دارای پناهگاه حیات وحش و پارک ملی است.

وی با اشاره به این‌که استان یزد در فلات مرکزی ایران قرار دارد و منطقه ای بیابانی است افزود: استان یزد دارای بیش از پنج هزار گونه جانوری با مهره و بی‌مهره بوده و از نظر زیستی بسیار غنی است.

 

اداره کل کارشناس محیط زیست، گفت: تاکنون بیش از 70 گونه پستاندار، 50 گونه خزنده و دوزیست، 250 گونه پرنده، 22 گونه مار و 12 گونه خفاش در حیات وحش استان یزد شناسایی و تحت حفاظت قرار دارند.

زارع خورمیزی با بیان این‌که استان یزد از تنوع زیستی بالاتر مشخص شده است: شناسایی انواع جدید جانوری در استان رو به افزایش است و همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به این که بهار فصل زادآوری حیات‌وحش است از مردم خواست نوزادان حیوانات وحشی را در فصل زاد و ولد زنده گیری نکنند.

این پژوهشگر محیط زیست با تاکید بر اینکه زندهگیری نوزادان حیات وحش از ظهر جملة تخلفات زیست محیطی است که بعضی از ظهر افراد سهوا یا از ظهر روی عمد مرتکب میشوند بیان داشت: دست زدن، بغل کردن، بازی کردن و گرفتن عکس یادگاری با نوزادان حیات وحش و لانه پرندگان، تخم و جوجه آنها اشتباهی است که باعث وارد شدن استرس به جانور می‌شود.

کارشناس اداره کل محیط زیست با بیان اینکه چنین حیاتی از سوی انسان در برابر و آسیب آسیب‌‌‌‌‌های جبران ناپذیری دارد و در ادامه نسل حیات وحش خلل ایجاد می‌کند افزود: می‌توان به موارد مختلفی از نشستن بوی انسان بر روی بدن نوزاد، حیوان مادر اشاره کرد. پذیرش مجدد نوزاد خود را متوقف کند.

وی مشخص کرد: خیلی از طبیعت گردان ناآگاهان حیوانات وحشی را همراه خود از طبیعت خارج از کشور و چون رژیم غذایی خاص دارند و نمی‌توانند از محیط زیستشان خارج شوند، آنها را نگه می‌دارد که باعث شود از بین بردن آنها می‌شود.

این حوزه محیط زیست در ادامه با تاکید بر این‌که در طبیعت قانونی وجود دارد که طبیعت را دستکاری می‌کند: دستکاری طبیعت و غذای دهی به حیوانات تاحدامکان نباید انجام شود چرا که شرایط اضافه باشد.

مهدی خورمیزی ادامه داد: حیوانات هزار سال است که می‌توانند پیدا کنند و غذای خودشان را از طبیعت تامین کنند و این روند باعث می‌شود که در برابر مواردی که قرار بگیرند، می‌شوند.

وی همچنین در خصوص تامین آب حیات وحش و نیاز جانداران در طبیعت نگاهان کرد: هر سال محیط بانان برای آبرسانی مناسب به حیوانات اقدام به لای روبی چشم ها می‌کنند.

کارشناس اداره کل محیط زیست یزد اضافه کرد: در برخی مناطق تصمیم به ساخت آبشخورهایی است که در طول ایام سال به ویژه فصل بهار و تابستان آبرسانی برای حیات وحش انجام می‌شود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
پشتیبانی سایت انیمال ناجی
سلام! برای برقرای ارتباط با ما کلیک کنید.