menusearch
animalnaji.ir

سگ کشی

یکشنبه بیست و سوم آبان ۰۰
(0)
(0)
سگ کشی

سگ‌کشی در ایران توسط شهرداریها 

نام اقداماتی است که از سوی شهرداری‌‌‌‌‌های ایران با توجه به بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها که کنترل حیوانات ولگرد و بیماری‌زا را بر این نهاد محول می‌کند، در جهت کاهش جمعیت سگ‌‌‌‌‌های ولگرد صورت می‌گیرد. مطابق اساس‌نامه‌ای که در سال ۱۳۸۷ تهیه و تنظیم شد، این حیوانات پس از زنده‌گیری بایستی در محل‌هایی بدور از محیط شهری گردآوردی شده و پس از بررسی دامپزشک بابت تأیید سلامت حیوان، پس از عقیم سازی، برای اهدای حیوان به متقاضیان و معدوم‌سازی آن دسته از حیوانات که بیمارند، تصمیم‌گیری صورت گیرد.

اما علی‌رغم پرداخت بودجه برای جمع‌آوری سگ‌‌‌‌‌های ولگرد به شهرداری‌ها، گزارش‌‌‌‌‌های بسیاری از نقص این اساسنامه و اقدام به کشتار سگ‌ها با شلیک مستقیم گلوله، تزریق اسید، دفن سگ‌ها در آهک و روش‌‌‌‌‌های دیگر معدوم‌سازی از سوی مأمورین شهرداری طی بازه‌‌‌‌‌های زمانی مختلف، در عموم شهرها و کلان‌شهر‌‌‌‌های ایران منتشر شد که واکنش و اعتراضات افکار عمومی و سازمان‌‌‌‌‌های حمایت از حقوق حیوانات را دربرداشت.

قانون در خصوص سگ‌کشی

فقدان قوانین بازدارنده و لازم‌الاجرا جزو دلایلیست که بازدارندگی برابر این نوع از حیوان آزاری را صورت نمی‌دهد. علی‌رغم وجود قوانینی که برای حفاظت از حیوانات حیات وحش در سازمان محیط زیست وضع شده اما برای حیواناتی چون سگ و گربه خلاء قانونی وجود دارد و قانون مستقیمی موجود نیست. ابوذر اسدی قاضی دادگستری در شهرستان کازرون در این خصوص افزود که دستور العمل معدوم سازی سگ‌ها صرفاً برای سگ‌‌‌‌‌های بیمار است که باید با روشی بدون درد انجام گیرد و سگ‌ها بایستی زنده‌گیری شوند. وی همچنین اظهار کرد که بابت خلاء قانونی با افرادی که در شهرستان‌هایی چون رشت و شیراز اقدام به آزار سگ‌ها کرده‌اند برخوردی مناسب صورت نگرفته‌است. وی در این باره گفت که قانون باید بروزرسانی شود. در این بین رئیس انجمن حمایت از حقوق حیوانات نیز خلاء قانونی برای حفاظت از حیوانات شهری را تأیید کرد. او افزود که تنها قانون در این باره به دهه چهل خورشیدی بر می‌گردد. وی گفت که پیش‌نویسی ۴۸ ماده ای برای قانون حمایت از حیوانات آماده کرده و مجلس ارائه دادند که با مخالفت و بی‌توجهی نمایندگان مواجه شد.

تأثیر دراز مدت کشتن سگ‌ها در کنترل جمعیت آنها مورد تردید است چرا که روند تولید مثل سگ‌ها در آینده آنها را جایگزین می‌کند. همچنین این مسئله از نظر اخلاقی نیز زیر سؤال بوده‌است. کارشناسان و فعالان حیوانات، حیوان آزاری را مقدمه ای برای انسان آزاری قلم داد می‌کنند. علاوه بر این ساختن پناهگاه برای سگ‌‌‌‌‌های ولگرد نیز روشی مؤثر قلمداد نشده چرا که هزینه‌‌‌‌‌های تأمین غذا و بهداشت حیوانات گزاف است و فضای بسیار بزرگی را می‌طلبد.

به بیان فعالان محیط زیست و کارشناسان شهری شیوه «سی ان وی آر» که مخففی است برای "گرفتن، عقیمسازی،واکسینهکردنورهاسازی" تا امروز کارآمدترین شیوه ای بوده که برای کنترل جمعیت حیوانات صورت گرفته. استفاده از این شیوه در کشور‌‌‌‌های اروپایی مرسومیت دارد. فقط در شهر سارایوو با استفاده از این شیوه تعداد سگ‌‌‌‌های ولگرد از ۱۶ هزار به ۵ هزار قلاده رسید. کارن رید، مدیر بخش جهانی سازمان "داگز تراست" که زمینه کنترل جمعیت سگ‌‌‌‌های ولگرد فعالیت می‌کند در اینباره بیان کرد که سازمانش درخواستی از ایران برای کمک دریافت کرده اما از آنجایی که شفاف‌سازی‌ها کافی نبوده و ایران مشمول تحریم‌‌‌‌‌های بین‌المللیست امکان همکاری برایشان فراهم نشده.

گالری تصاویر محصول
  کشتن سگ توسط  حامیان حیوانات و یا همان  حامی نما و کشتن سگها با استفاده از سم  و شلیک تفنگ استفاده از روش‌‌‌‌های غیر انسانی و نامتعارف
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
instagramwhatsupmailtelegramgoogle
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوز‌‌‌‌های لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌‌‌‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp بر روی اکانت پشتیبانی ما کلیک کنید.
ما معمولا در کمتر از 5 دقیقه پاسخ می‌دهیم
پشتیبانی انیمال ناجی
پشتیبانی واتساپ
چطور میتونم کمکتون کنم؟