menusearch
animalnaji.ir

حیوانات خانگی حیوانات آپارتمانی

۱۴۰۱/۴/۵ یکشنبه
(0)
(0)
خطرات و عوارض پنهان نگهداری حیوانات
خطرات و عوارض پنهان نگهداری حیوانات

خطرات و عوارض پنهان نگهداری حیوانات خانگی برای سلامت انسان

همان طور که می‌دانید؛ خیلی از مردم دنیا علاقه زیادی به نگه داشتن حیوانات خانگی دارند. در سال 2012 بیش از 62 درصد مردم در کشور های غربی حداقل یک حیوان خانگی را در منزل نگه می‌داشتند. به همین دلیل بهتر است که شما هم از خطرات آن آگاه باشید و بدانید که حیوان خانگی چه مضراتی برای سلامتی تان دارد. در این باره توضیح خواهیم داد.

کامپیلوباکتر

این باکتری یکی از رایج ‌ترین علت های اسهال می‌ باشد و بیش از 1.3 میلیون نفر را هر ساله درگیر می‌کند.‌ این عفونت می‌تواند باعث دل درد و تب باشد و زمانی اتفاق می‌افتد که افراد بین 2 الی 5 روز در معرض این باکتری قرار بگیرند. زمانی بیشتر اتفاق می‌افتد که فرد در معرض یک غذای مشترک با حیوان قرار گرفته باشد و ممکن است از طریق مدفوع حیوانِ دچار شده به عفونت هم انتقال پیدا کند.

زنده گیری سگ و گربه

آسکاریس، کرم قلابدار و کرم نواری

کرم نواری یکی از رایج ترین بیماری های انتقال پیدا کرده از سگ و گربه است که به راحتی؛ به بدن انسان هم انتقال پیدا می‌کند. خطر ابتلا به عفونت را در بدن افزایش می‌ دهد و معمولاً در افراد با سن پایین و کودکان بیشتر اتفاق می‌افتد.

انگل کرم قلابدار هم از طریق مدفوع حیوانات انتقال پیدا کرده و ممکن است از طریق خاکی که حیوانات در آن زندگی می‌کرده اند هم؛ به بدن برسد و باعث ایجاد مشکلات پوستی نیز خواهد شد. انگل اسکاریس یکی از بیماری های انتقال یافته از طریق تخم حیوانات است که از طریق مدفوع هم انتقال پیدا می‌کند.

سالمونلا

این بیماری از طریق لاک پشت، مار و مارمولک انتقال می‌یابد و بیش از 3 درصد مردم در کشور های بزرگ به آن دچار هستند؛ علت هم نگه داشتن حیوانات خانگی است که باعث انتقال جرم و آلودگی می‌شود. اگر فرد مبتلا؛ بین 12 الی 72 ساعت در معرض باکتری سالمونلا قرار بگیرد، به علائمی مانند تب، اسهال و دل درد دچار می‌شود که ممکن است تا 4 الی 7 روز هم طول بکشد.

هاری

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری ها در انسان هاست که از سگ و گربه انتقال پیدا می‌کند؛ البته ممکن است بعضی دیگر از حیوانات هم عامل انتقال این بیماری باشند. هر ساله 59 هزار نفر در کل دنیا به خاطر این بیماری جان خود را از دست می‌ دهند، زیرا روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و زمانی رخ می‌دهد که یک حیوان انسان را گاز بگیرد. علائم آن شامل تب، سر درد و ضعف بدن است. علائم شدیدتر هم شامل فلجی، بی خوابی، استرس، اضطراب و مشکل بلع می‌شود.

 

تب طوطی

این بیماری برعکس نامش؛ فقط از طریق طوطی اتفاق نمی‌ افتد. همه پرنده ها ممکن است به این بیماری دچار شوند و آن را به انسان هم منتقل کنند. انتقال این بیماری از طوطی ها، بوقلمون و مرغابی اتفاق می‌افتد‌ و علائم آن چند روز بعد از قرار گرفتن در معرض عفونت؛ خود را نشان می‌ دهد که باعث تب، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی، درد قفسه سینه و تنگی نفس می‌شود و ممکن است التهاب مغز، کبد و دیگر اعضای داخلی بدن را نیز به وجود بیاورد.

توکسوپلاسموزیس

این بیماری توسط یک انگل اتفاق می‌افتد و زمانی رخ می‌دهد که شما گوشت خام و نپخته بخورید. هر ساله بیش از 60 میلیون نفر در کشور های بزرگ به آن دچار می‌ شوند. توکسوپلاسموزیس از طریق قرار گرفتن در معرض مدفوع حیوان ها هم انتقال پیدا می‌کند. خانم های باردار، کودکان و افراد مسن که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند.

بیماری خراش گربه

بیماری خراش گربه یکی از بیماری های رایجی است که ممکن است با قرار گرفتن در معرض حیوانات اتفاق بیفتد که به دلیل وجود یک باکتری رخ می‌ دهد. بیش از 40 درصد گربه ها عامل انتقال این باکتری هستند. معمولا گربه هایی که زیر یک سال سن دارند، بیشتر احتمال انتقال بیماری در‌ آنها وجود دارد و باعث مشکلاتی مانند ورم، درد، سوزش بدن، سردرد، تب، کاهش اشتها و خستگی می‌شوند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
پشتیبانی انلاین
سلام! برای برقرای ارتباط لطفا کلیک کنید.
لطفا شرح درخواست خود را بهمراه توضیحات مرتبط ارسال بفرمایید
محمد
پشتیبانی واتساپ
چطور میتونم کمکتون کنم؟